Sažetak lekcije o tehnologiji „Unutrašnjost stambene zgrade. Dekoracija prozora"
Učitelj tehnologije MKOU Srednja škola Krasnooktyabrskaya
Tenisbajeva Nadežda Ivanovna
Vrsta lekcije: Učenje novih znanja
Ciljevi lekcije:
Obrazovni - formirati kod učenika koncept "interijera", njegovu povijest; istražiti zahtjeve za dizajn prostorija i prozora; naučiti kako pronaći potrebne informacije i, ističući glavnu stvar, primijeniti je u praksi.
Odgojni – nastaviti usađivati kod učenika osjećaj odgovornosti, točnosti, inicijative i sposobnosti za timski rad.
Razvojni - razvoj estetskog ukusa, sposobnosti analize, generalizacije, zamišljanja i figurativnog mišljenja.
Metode nastave: organizacija aktivnosti učenika; poruke učenika pripremljene tijekom pripreme za nastavu; korištenje prezentacije pri objašnjavanju novog gradiva; testiranje; praktični stvaralački rad; blitz anketa; odraz aktivnosti.
Predmeti rada: bilježnice, olovke u boji, pribor za crtanje, udžbenici, materijali koje su učenici prikupili tijekom istraživanja.
Međupredmetne veze: Likovna umjetnost, ruski jezik, povijest, književnost, ekologija, biologija, informatika.
Materijalno tehnička oprema: skice interijera i mogućnosti dizajna prozora, znakovi s novim riječima i profesijama, test, crno-bijele kartice - zadaci sa skicama prozora, prezentacije, platna, računala, projektora, literature za izvannastavnu lektiru, raznih časopisa o interijeru stambene zgrade.
Priprema za lekciju
Zadaci za učenike u grupama:
a) Studija problematike uređenja interijera kuhinje, dječje sobe i dnevnog boravka
b) Dekoracija prozora
c) Utjecaj boje na raspoloženje osobe.
Tijekom nastave
Organizacijski dio. Kontrola prisutnosti. Provjera spremnosti za lekciju. Odraz.
Situacija.
“Ništa nije odvajalo sobu od neba osim krova, prekrivenog daskama i trskom i poduprtog jakim gredama i prečkama.
Na suprotnim krajevima dvorane bili su golemi kamini, čiji su dimnjaci bili tako loše konstruirani da većina dim je ostao u sobi. Zbog stalne čađe, grede i poprečne grede ispod krova bile su gusto prekrivene sjajnom korom čađe, poput crnog laka. Po zidovima je visjelo razno lovačko i vojno oružje, au kutovima hodnika bila su preklopna vrata koja su vodila u druge prostorije goleme kuće.
Cjelokupni namještaj karakterizirala je stroga saska jednostavnost, koja
Cedric je bio ponosan. Pod je bio ilovača s vapnom, istucana u gustu masu, kakva se do danas često može naći u našim ambarima.” (Walter Scott "Ivanhoe")
Tako su živjeli vitezovi u srednjem vijeku. Od tada se mnogo toga promijenilo. Životi ljudi su se radikalno promijenili, ali jedna stvar ostaje nepromijenjena - želja za vlastitim domom. Tako da možete reći: "Moj dom je moja tvrđava." I što god se dogodilo, želio bih ići kući, gdje je ugodno i udobno. (slajd 3)
Zadaci:
Analizirajte što osoba treba u svom domu?
Što mislite kako bi trebale izgledati sobe da bi u njima bilo ugodno boraviti?
Što bi svatko trebao znati kako bi pravilno uredio svoj dom?
Pojašnjenje zadataka
1. Što je interijer i dizajn?
2. Koje kvalitete treba zadovoljiti dom?
3. Koji stilovi postoje u dizajnu interijera?
4. Kako odabrati pravu boju zida. Kako boja utječe na raspoloženje osobe
5. Kako ukrasiti prozore u sobama za razne namjene?
(Zadaci su formulirani uz pomoć učenika i zapisani u bilježnice, slajd 4)
Kontekst posla:
Upoznajte se s pravilima za prijavu stambenog prostora.
Odaberite i proučite informacije o dizajnu prozora.
Dizajnirajte prozor u skladu sa zahtjevima dizajna.
Učenje novog gradiva
Rješavanje prvog problema (prezentacijski slajd 5)
Rješavanje drugog problema (slajd 6)
Rješavanje trećeg problema (slajdovi 7-12)
Rješavanje četvrtog zadatka (poruka učenika, slajd 13,14)
Primarna konsolidacija (rad s testom “Unutrašnjost”, vidi Dodatak 1)
Učenje novog gradiva
Rješavamo peti zadatak - (slajdovi 1 5-19), rad sa časopisima i domaća zadaća.
Razred je podijeljen u tri ekipe:
Dnevna soba
(U ovoj fazi lekcije s kojom radimo crno i bijelo kartice sa zadacima koje prikazuju skice prozora. Potrebno je nacrtati i obojiti dizajn prozora. Prezentacija na kraju rada najbolji radovi prema sljedećim kriterijima: izbor boja i ukrasnih rješenja, modeli zavjesa)
Konsolidacija proučavanog materijala.
Blitz anketa (slajd 20-21)
Sažetak lekcije.
(Broji se broj točnih odgovora i kvaliteta prezentacija svakog tima.) Refleksija.
Domaća zadaća. (Potražite materijal o značenju sobne biljke u unutrašnjosti i ljudskom životu)
Književnost:
Tehnologija. Udžbenik za studente, ur. V.D.Simonenko.- M.Ventana-Graf.2008
Nastavni planovi za udžbenik “Tehnologija. 7. razred” V.D.Simonenko.-Učitelj-AST.2007.
Tehnologija. Bilješke o lekcijama, izborni predmeti: razredi 5-9 (sastavili L.P. Barykina, S.E. Sokolova). - DOO “5 za znanje” 2006
Internet resursi.
Općinska obrazovna ustanova
"Satlamyshevskaya srednja škola"
Nacrt otvorene lekcije o tehnologiji
« Interijer stambene zgrade »
Učitelj tehnologije
Tema lekcije: Interijer stambene zgrade.
Ciljevi lekcije:
obrazovni - upoznati studente s pojmom "interijera", njegovom poviješću, zahtjevima za dizajn prostora;
odgojni – usaditi učenicima osjećaj odgovornosti, točnosti, inicijative i marljivosti;
razvoj - nastaviti s razvojem estetskog ukusa, sposobnosti analize, generalizacije, figurativnog razmišljanja, mašte;
Metode izvođenja sata: razgovor s učvršćivanjem gradiva tijekom sata, korištenje prezentacija pri objašnjavanju novog gradiva, testiranje, praktični kreativni rad, blitz anketa (rad u skupinama).
Predmeti rada: bilježnice, olovke u boji, pribor za crtanje, udžbenici.
Materijalno tehnička oprema:
Skice interijera i mogućnosti dizajna prozora.
Ploče s novim riječima i zanimanjima.
Test.
Crno-bijele kartice sa zadacima sa skicama prozora.
Prezentacije.
Ekran, kompjuter, projektor.
TIJEKOM NASTAVE
I. Organizacijski dio
Kontrola prisutnosti. Provjera spremnosti za lekciju.
II. Prezentacija novog materijala
Ova faza sata odvija se u obliku razgovora sljedeća pitanja: koncept interijera; povijest interijera, zahtjevi za dizajn interijera; Shema boja dizajn interijera; vizualne iluzije u unutrašnjosti; zanimanja dizajner, stilist, kolorist, modni dizajner.
Dizajn je umjetnička dizajnerska djelatnost za stvaranje industrijskih proizvoda i formiranje holističkog predmetnog okruženja koje okružuje osobu (uključujući stanove).
Interijer u prijevodu s francuskog znači "unutarnji". Drugim riječima, ovo unutrašnji svijet Kuće. Ovaj plansko rješenje, omogućujući vam da spojite u jednu cjelinu unutarnji prostor prostorija (sobe, hodnik, kuhinja, kupaonica) i namještaj, ukrasni namještaj i raznu opremu.
Dekorativni ukras kombinira utilitarno (potrebno u Svakidašnjica) I ukrasni elementi, ukrašavanje ljudskog života: tepisi i podne obloge, posuđe, cvijeće, slike, glazba.
Prilikom uređenja doma Posebna pažnja usredotočuje se na tri glavne kvalitete:
Funkcionalan kada dom doprinosi normalnim životnim uvjetima. Svaka soba služi svojoj svrsi. Racionalan raspored prostorija i prikladno raspoređen namještaj čine stanovanje ugodnijim.
Higijenski, čija se ukupnost uzima u obzir tijekom izgradnje: zvučna izolacija, izmjena zraka, svojstva zaštite od topline, rad sanitarne i higijenske opreme itd.
Estetski, odnosno sklad stvari i prostora, njihova cjelovitost i dosljednost.
Stanovi odgovaraju karakteru vlasnika, njegovim navikama i svjetonazoru. Ovo je glavni uvjet pri izradi interijera koji može strogo odgovarati nekom već utvrđenom povijesnom ili etničkom stilu.
Stil je povijesno uspostavljena zajednica umjetničkih i izražajnih sredstava izraženih u sadržaju i obliku predmeta svakodnevne uporabe, u arhitekturi i umjetnosti.
Povijesni i moderni stilovi unutrašnjosti (vidi Dodatak 3).
gotički stil (2. pol. 12. – 15. st.) – ogromni prozori, višebojni vitraji, svjetlosni efekti, divovski otvoreni tornjevi.
Barok (XVII - početak XVIII stoljeća) - veličina, sjaj, prostorni opseg.
klasicizam (XVIII. – početkom XIX stoljeća) - smirenost i sofisticiranost, bogatstvo i veličina.
Minimalizam - ekstremni lakonizam oblika, potpuno odsustvo dekora, ukrasa, rad s velikim ravninama, grafički dizajn.
Country - lagani, isključivo prirodni materijali (drvo, kamen, itd.), obilje tekstila.
Tehno - kombinacija moderne tehnologije te poseban ugođaj svjetlosnih efekata.
Boja je od velike važnosti u životu svakog od nas i ima velik utjecaj na vizualnu percepciju. Shema boja vašeg doma jedan je od najvažnijih elemenata interijera.
Sve boje se dijele na kromatske (u boji) i akromatske (bezbojne) – bijele, crne, sive.
Kromatske boje dijele se na "tople" i "hladne".
Topli tonovi uključuju: crvenu, narančastu, žutu. Ove boje "strše" i sobe obojene ovim tonovima djeluju manje. Pod njihovim utjecajem, čovjekovo raspoloženje se poboljšava, on postaje vedriji, vedriji, pojavljuje se želja za djelovanjem. Stoga se preporučuju i smatraju prikladnima za bojanje onih prostorija u kojima se odvijaju aktivne aktivnosti, odnosno u kojima osoba provodi najviše vremena i rada: zajednička soba, "dječja soba", radna soba, blagovaonica . Toplo obojene sobe s prozorima koji ne gledaju Sunčana strana, manje osvijetljeni, djeluju sunčano i ugodno.
Hladne (pasivne) boje uključuju plavu, zelenu i ljubičastu. Ove boje i njihovi tonovi ne samo da smiruju, već stvaraju dojam veće prostranosti. Pogodni su za oslikavanje prostorija namijenjenih za odmor, kao i za prostorije koje su jako osvijetljene i grijane suncem, unoseći malo mira.
kada su zidovi lagano obojeni, soba se čini šira i viša;
tamni kontrastni zidovi vizualno sužavaju vašu sobu;
strop će izgledati viši ako je lakiran svjetlije od zidova i niži ako je tamniji;
tapeta sa vertikalni elementi uzorak, čine sobu višom.
Kućna rasvjeta igra veliku ulogu. Naše su oči dizajnirane na takav način da vide osvijetljene predmete. Na dnevnoj sunčevoj svjetlosti - prirodno svjetlo– to je lako postići, gotovo svaka prostorija u stanu ima prozor.
U zoru umjetna rasvjeta postaje praktički jedini.
Među raznolikošću rasvjetna tijela Potrebno je razlikovati opću (glavnu), lokalnu, kombiniranu, usmjerenu rasvjetu, ukrasne i noćne svjetiljke.
Glavna rasvjeta je opća. Za takvu rasvjetu, svjetiljke se postavljaju u središte stropa, a ako je potrebno osvijetliti jedno određeno područje, koristi se lokalna rasvjeta.
III. Primarna konsolidacija
Rad s testom "Unutrašnjost" (vidi Dodatak 1)
IV. Prezentacija novog materijala
Dizajn otvora za prozore i vrata.
Zapišite u svoju bilježnicu definicije "zavjesa", "zavjesa", "zavjesa", "rolete", "lambrequin".
Nemoguće je zamisliti dom koji ne bi imao vezu s vanjskim svijetom. Glavni vodiči uz ulazna vrata ima prozore.
Dizajn prozora jedan je od glavnih elemenata interijera. Prozori u sobi služe ne samo za rasvjetu i ventilaciju, već služe i kao ukrasni element. Interijer modernog doma raznolik je i neiscrpan maštom onoga tko ga oprema. Ponekad samo jedan detalj može učiniti da interijer zablista na novi način. Govorimo o karnišama.
Danas karniše možemo podijeliti u dvije vrste: ukrasne (ukrašavaju prozor i daju zavjesi dovršen izgled) i funkcionalne (služe za podupiranje zavjesa i obično su nevidljive iza tkanine).
Također važan element dizajn prozora (i soba u cjelini) su zavjese. Njihova duljina može biti različita: do poda, neposredno iznad poda, do prozorske daske, odmah ispod prozorske daske. Koristi se za izradu zavjesa razne tkanine gustoćom, bojom, uzorkom ovisno o njihovim funkcijama. Guste tkanine pružaju optički, zvučni, toplinska izolacija. Lagane, prozirne tkanine raspršuju sunčeve zrake, ublažavaju oštrinu osvjetljenja i daju prostoriji ugodan izgled.
Često se u sobi prekrivenoj jednobojnim tapetama objese zavjese s uzorkom.
Velika važnost Za izgled zavjese se igraju prisutnošću sitnih detalja i dodataka: obruba, karniša, veza (užad, spojnice, vrpce), kao i raznih draperija.
Zavjese su zavjese izrađene od neprozirnih tkanina. Oni su podizni i klizni.
Zavjese su zavjese izrađene od mekane tiskane ili prozirne tkanine, tila, mreže, čipke, koje se spuštaju na razne načine i slobodno.
Zavjese su zavjese na vratima i prozorima od neprozirne guste tkanine.
Širina zavjesa određuje se ovisno o širini otvora prozora i gustoći tkanine. Zavjese od vrlo tankog materijala trebaju biti tri puta šire od prozora, one od debljeg materijala trebaju biti dvostruko veće, a one od najgušćeg materijala neka budu širi jedan i pol put.
Lambrequin je široki volan, traka od tkanine, čiji oblik treba odgovarati stilu zavjesa i interijeru.
Zavjese mogu biti simetrične i asimetrične u odnosu na prozor.
– Kakva svojstva treba imati tkanina od koje se izrađuju zavjese?
Mogućnosti dizajna prozora.
V. Praktičan rad
U ovoj fazi lekcije radimo s crno-bijelim karticama zadataka sa slikama skica prozora.
Potrebno je nacrtati i obojiti dizajn prozora.
Na kraju rada prezentacija najboljih radova prema sljedećim kriterijima: izbor boja i ornamentalnih rješenja, modeli zavjesa
VI. Konsolidacija proučavanog materijala u obliku brze ankete
Razred je podijeljen u timove. Pitanja se redom postavljaju svakom timu. Ako nitko od njegovih članova ne zna odgovor, tada se pitanje prosljeđuje drugom timu. Rezultate brzinske ankete zabilježite na ploču u tablicu.
Navedite osnovne boje.
Prema kojim kriterijima se tonovi klasificiraju kao topli ili hladni?
Imenuj akromatske boje.
Kakav je interijer?
Koji vizualni efekt čini svijetlim veliki crtež na tapetu?
Koji uzorak odabrati ako želite da soba izgleda šire i više?
Kakav ćemo učinak postići ako prostoriju oblijepimo tapetama s uzorkom uskih okomitih linija?
Navedite osnovne zahtjeve za uređenje interijera.
Kako se zovu zavjese od neprozirne tkanine na prozorima?
Kako svijetle zavjese utječu na veličinu sobe? Što je s tamnim tonovima?
Kako se zovu zavjese na prozoru od mekane tiskane ili prozirne tkanine, tila, čipke, mreže, koje se spuštaju na različite načine i slobodno?
Kako se zovu zavjese na vratima od neprozirne guste tkanine?
Čemu služe?
Kako se zove niz ploča povezanih jedna s drugom tako da se mogu otvarati, propuštajući sunčevu svjetlost, i zatvarati. Izolacija sobe od ulice?
Koje kvalitete treba imati dizajner?
VII. Sažetak lekcije
Broji se broj točnih odgovora za svaki tim. Učitelj daje ocjene, vodi mini-intervju o tome jesu li informacije koje su učenici naučili na satu bile zanimljive, gdje to znanje mogu primijeniti u praksi i zahvaljuje djeci na njihovom produktivnom radu.
VIII. Domaća zadaća
Nacrtajte dizajn prozora u boji u svoju bilježnicu (Dodatak 2):
1. tim - zajednička prostorija;
2. brigada – kuhinje;
3. brigada – “dječja”.
Razmislite o obrani svoje ideje.
Prezentacije:
Dnevna soba.
Kuhinja (vidi Dodatak 4).
Prilog 1
TEST
Predmet. "Unutrašnjost".
Navedite ispravne opise uvjeta.
1 . Oblikovati. 2. Namještaj. 3. Plastični. 4. Keramika. 5. Servis. 6 . Stil . 7. Kuhinja. 8. Tanjur.
9. Timer. 10 . Linoleum.
Opis |
|
Proizvod izrađen od prirodne gline. |
|
Uređaj za automatsko mjerenje vremena. |
|
Stvaranje novih vrsta i vrsta proizvoda. |
|
Jedinstvo i međusobna povezanost predmeta i ukrasa stanovanja. |
|
Stavke za stan (kuću). |
|
Sintetička podna obloga. |
|
Set posuđa. |
|
Topli i vodootporni materijal za pokrivanje stolova. |
|
Prostorija za čuvanje, obradu i pripremu hrane. |
|
Instalacija za kuhanje. |
List za odgovore
Prezime, ime____________ Razred_____________
Simbol opisa | Simbol opisa | Simbol opisa | ||||
Broj točnih odgovora, ukupno | ||||||
Samopoštovanje za rad | ||||||
Ocjena učitelja |
Valentina Prisenko
Sažetak lekcije likovne umjetnosti "Unutrašnjost vašeg doma"
Predmet: Interijer vašeg doma
Cilj: naučiti djecu portretirati interijer sobe uzimajući u obzir perspektivu.
Zadaci:
1. Učite djecu da prikazuju predmete interijer u frontalnoj perspektivi.
2. Razvijajte koordinaciju ruku, kontrolu očiju i osjećaj za ritam.
3. Njegujte ljubav i interes likovnoj umjetnosti, točnost u radu, ljubav prema poslu.
Oprema:
Za učitelja: tablice s različitim smjerovima isprekidanih linija; korak po korak slika stabla (4 faze); grafičke slike u tehnici – grafika (3 faze).
Za studente: olovka, gumica, ravnalo, pejzažni list.
1. Org. trenutak.. 1 min.
2. AOD.. 1 min.
3. Postavljanje ciljeva.. 2-3 min.
4. Objašnjenje novog teme:. 8 min.
5. Samostalni rad da dovršite skicu drvo:. 10 min.
6. Crtanje moždani udar:. 15 minuta.
7. Sažetak. 1-2 min.
8. Analiza posla (kolektivno). 3-5 min.
Bok dečki. Moje ime je Valentina Aleksandrovna i danas ću vam dati lekciju umjetnosti. Danas ćemo u lekciji obaviti prilično težak zadatak, pa se prisjetimo onoga što smo ranije učili, naime, kako se bliski i daleki objekti razlikuju na crtežu i koje su njihove sličnosti. Sada odgovorite na sljedeće pitanja:
1) kako se objekti prikazuju kada se uklone?
2) kako se baza udaljenih objekata nalazi u odnosu na one blizu?
3) mogu li predmeti promijeniti svoj oblik kada se uklone?
4) kako objekti u blizini mogu zakloniti one udaljene?
Dobro napravljeno. Sva ova pravila mogu se jasno vidjeti u tablici obećavajućih kratica. Kako se mijenja veličina predmeta koji se udaljavaju od promatrača? Što se događa s jednakim udaljenostima između predmeta? Gdje se skupljaju sve okomite i vodoravne linije koje se nalaze u prostoru? (do točke nestajanja koja se nalazi na liniji horizonta) Kako razumjeti što je horizont? Ovo je uvjetna linija koja dijeli nebo i zemlju. A u prostoriji horizont će biti vidokrug promatrača. Tako smo ponovili sve što će nam trebati prilikom izvršavanja zadatka na tema: Interijer vašeg doma.
Tko mi može reći što je to? interijer?
INTERIJER Unutarnji prostor zgrade, prostorije, kao i njegova struktura i uređenje. Dekor. Ovo je plansko rješenje koje vam omogućuje sastavljanje unutarnjeg prostora prostora u jednu cjelinu. (sobe, hodnik, kuhinja) te namještaj, ukrasni predmeti i razna oprema. Prilikom uređenja doma glavna se pozornost posvećuje trima glavnima kvalitete: funkcionalan, higijenski, estetski. Postoji mnogo stilova u interijer a svi se dijele na klasične i moderne.
A danas u lekciji, kao što ste već shvatili, morat ćemo izgraditi našu sobu prema fazama koje ću vas naučiti. Također ćemo vam na slici pokazati glavne razlike u veličini i relativnom položaju objekata koji se nalaze u određenoj prostoriji.
Ali što točno može biti u bilo kojoj dnevnoj sobi? Što je na podu? Na zidovima?
Ali prije nego što počnemo interijer sobu, moramo izgraditi samu sobu, što ćemo sada učiniti.
1) Postavite list vodoravno.
2) Pronađite središte lista. Od njega se dižemo malo više, stavljamo točka-točka odmah.
3) Spojite kutove na ovu točku. S desne i lijeve strane označavamo istu udaljenost i crtamo linije. Označavamo strop u odnosu na ove linije. Na podu ostavljamo malo više prostora nego na stropu.
4) pod naše sobe podijelimo na 4 jednaka dijela, povezujući svaku točku s točkom nestajanja. Također dijelimo bočne stijenke na 3 jednaka dijela i povezujemo točke vodoravnim linijama.
5) Kako biste lakše crtali predmete, podijelite zid na kvadrate.
6) Počnimo crtati stol:
Pronalazimo gdje će se nalaziti naš stol, podižemo dvije linije nogu iz bliskih uglova na našim crtežima. Cijela poanta je da sve strane moraju biti jednake. Spojimo kutove bliskih i daljih ravnina ravnim linijama, dobivamo trodimenzionalnu figuru kocke koja će nam pomoći da pravilno nacrtamo tablicu. Da bismo geometrijsku figuru pretvorili u stol, preko nje bacimo stolnjak koji valovito visi duž rubova. Sav višak obrišemo elastičnom trakom, a zatim dodamo debljinu nogama.
Također nacrtamo kocku za stolicu, ne zaboravljajući da je manja. Kako kocku pretvoriti u stolicu? Dodavanje leđa. Naslon je iste veličine kao i noge, označimo ga i podložimo stolcu.
Sada nacrtajmo prozor: dižemo se iznad sredine zida, crtamo granice prozora, dajemo mu volumen i ne zaboravimo da su sve linije paralelne.
Zatim uklanjamo sve pomoćne linije i nastavljamo s ukrašavanjem naše sobe. Crtamo vazu, ukrašavamo zid tepihom i slikama i crtamo male detalje za udobnost, a ne zaboravljamo na pravila lokacije.
Sada će prvi red ići na ploču, drugi, treći. Ljudi, recite mi, što je to? interijer? Kako ispravno prikazati objekte u ravnini? Koja pravila perspektive se sjećate?
Hvala vam. Očistite radne prostore. Lekcija je gotova. Doviđenja.
Tehnološka lekcija na temu: "Unutrašnjost stambene zgrade"
Tema programa:
Kultura kod kuće.Tema lekcije:
Interijer stambene zgrade.Ciljevi lekcije:
obrazovni
obrazovni
– razvijati kod učenika osjećaj odgovornosti, točnosti, inicijative i marljivosti;razvijanje
– nastaviti razvijati estetski ukus, sposobnost analiziranja, generaliziranja, figurativnog mišljenja, zamišljanja;Metode izvođenja nastave:
razgovor uz utvrđivanje gradiva tijekom sata, korištenje prezentacija pri objašnjavanju novog gradiva, provjera znanja, praktični kreativni rad, brza anketa (rad u skupinama).Predmeti rada:
bilježnice, olovke u boji, pribor za crtanje, udžbenici.Međupredmetne veze:
Likovna umjetnost, ruski jezik, povijest, ekologija, biologija, informatika.Materijalno tehnička oprema:
Skice interijera i mogućnosti dizajna prozora.
Ploče s novim riječima i zanimanjima.
Test.
Crno-bijele kartice sa zadacima sa skicama prozora.
Prezentacije.
Ekran, kompjuter, projektor.
Literatura za izvannastavnu lektiru za učenike:
razni časopisi s materijalima o interijeru stambene zgrade.TIJEKOM NASTAVE
I. Organizacijski dio
Kontrola prisutnosti. Provjera spremnosti za lekciju.
II. Prezentacija novog materijala
Ova faza lekcije odvija se u obliku razgovora o sljedećim temama: pojam interijera; povijest interijera, zahtjevi za dizajn interijera; shema boja za dizajn interijera; vizualne iluzije u unutrašnjosti; zanimanja dizajner, stilist, kolorist, modni dizajner.
Dizajn je djelatnost umjetničkog dizajna za stvaranje industrijskih proizvoda i formiranje holističkog predmetnog okruženja koje okružuje osobu (uključujući stanove).
Interijer u prijevodu s francuskog znači "unutarnji". Drugim riječima, ovo je unutarnji svijet kuće. Ovo je plansko rješenje koje vam omogućuje sastavljanje unutarnjeg prostora prostorija (soba, hodnika, kuhinje, kupaonice) i namještaja, ukrasnih predmeta i razne opreme u jednu cjelinu.
Dekorativni ukras kombinira utilitarne (potrebne u svakodnevnom životu) i dekorativne elemente koji ukrašavaju ljudski život: tepisi i podne obloge, posuđe, cvijeće, slike, glazba.
Prilikom uređenja doma posebna se pozornost posvećuje trima glavnim kvalitetama:
Funkcionalan kada dom doprinosi normalnim životnim uvjetima. Svaka soba služi svojoj svrsi. Racionalan raspored prostorija i prikladno raspoređen namještaj čine stanovanje ugodnijim.
Higijenski, čija se ukupnost uzima u obzir tijekom izgradnje: zvučna izolacija, izmjena zraka, svojstva zaštite od topline, rad sanitarne i higijenske opreme itd.
Estetski, odnosno sklad stvari i prostora, njihova cjelovitost i dosljednost.
Stanovi odgovaraju karakteru vlasnika, njegovim navikama i svjetonazoru. Ovo je glavni uvjet pri izradi interijera koji može strogo odgovarati nekom već utvrđenom povijesnom ili etničkom stilu.
Stil
je povijesno uspostavljena zajednica umjetničkih i izražajnih sredstava izraženih u sadržaju i formi svakodnevnih predmeta, u arhitekturi i umjetnosti.Povijesni i moderni stilovi interijera
(cm. ).gotički stil (2. polovica 12. – 15. st.)
– ogromni prozori, višebojni vitraji, svjetlosni efekti, divovski ažurni tornjevi.Barok (XVII - početak XVIII stoljeća)
- veličina, sjaj, prostorni opseg.Klasicizam (XVIII – početak XIX stoljeća)
– smirenost i sofisticiranost, bogatstvo i raskoš.Minimalizam
– ekstremni lakonizam oblika, potpuno odsustvo dekora, ukrasa, rad s velikim ravninama, grafički dizajn.Zemlja
– lagani, isključivo prirodni materijali (drvo, kamen, itd.), obilje tekstila.tehno
– spoj modernih tehnologija i posebnog ugođaja svjetlosnih efekata.Boja
od velike je važnosti u životu svakog od nas i ima veliki utjecaj na vizualnu percepciju.Shema boja vašeg doma jedan je od najvažnijih elemenata interijera.Sve boje su podijeljene na
kromatski (u boji) ibezbojan (bezbojno) – bijelo, crno, sivo.Kromatski
boje se dijele na“toplo” I“hladno”.Prema toplim tonovima
uključuju: crvenu, narančastu, žutu. Ove boje "strše" i sobe obojene ovim tonovima djeluju manje. Pod njihovim utjecajem, čovjekovo raspoloženje se poboljšava, on postaje vedriji, vedriji, pojavljuje se želja za djelovanjem. Stoga se preporučuju i smatraju prikladnima za bojanje onih prostorija u kojima se odvijaju aktivne aktivnosti, tj. u kojima osoba provodi najviše vremena i radi: zajednička soba, "dječja soba", radna soba, blagovaonica. Sobe obojene toplim bojama, čiji prozori ne gledaju na sunčanu stranu, manje su osvijetljene, djeluju sunčano i gostoljubivo.Prehladno (pasivno)
uključuju plavu, zelenu, ljubičastu. Ove boje i njihovi tonovi ne samo da smiruju, već stvaraju dojam veće prostranosti. Pogodni su za oslikavanje prostorija namijenjenih za odmor, kao i za prostorije koje su jako osvijetljene i grijane suncem, unoseći malo mira.Praktični savjeti:
kada su zidovi lagano obojeni, soba se čini šira i viša;
tamni kontrastni zidovi vizualno sužavaju vašu sobu;
strop će izgledati viši ako je lakiran svjetlije od zidova i niži ako je tamniji;
Tapete s okomitim uzorcima čine sobu višom.
Igra veliku ulogu
rasvjeta Kuće. Naše su oči dizajnirane na takav način da vide osvijetljene predmete. Na dnevnoj sunčevoj svjetlosti -prirodni rasvjeta - to je lako postići, gotovo svaka soba u stanu ima prozor.U zoru
Umjetna rasvjeta postaje gotovo jedini izvor svjetlosti.Među raznim rasvjetnim uređajima treba razlikovati svjetiljke
Općenito (glavna stvar),lokalno, kombinirano , usmjerena rasvjetadekorativni Inoćne svjetiljke .Glavni
rasvjeta jeOpćenito. Za takvu rasvjetu, svjetiljke se postavljaju u središte stropa; ako je potrebno osvijetliti jedno određeno područje, koristitelokalni rasvjeta.III. Primarna konsolidacija
Rad s testom "Unutrašnjost" (vidi.
)IV. Prezentacija novog materijala
Dizajn otvora za prozore i vrata.
Zapišite u svoju bilježnicu definicije "zavjesa", "zavjesa", "zavjesa", "rolete", "lambrequin".
Nemoguće je zamisliti dom koji ne bi imao vezu s vanjskim svijetom. Glavni vodiči u njemu, uz ulazna vrata, su prozori.
Dizajn prozora
- jedan od glavnih elemenata interijera. Prozori u sobi služe ne samo za rasvjetu i ventilaciju, već služe i kao ukrasni element. Interijer modernog doma raznolik je i neiscrpan maštom onoga tko ga oprema. Ponekad samo jedan detalj može učiniti da interijer zablista na novi način. Govorimo o karnišama.Danas
karniše mogu se podijeliti u dvije vrste:dekorativni (ukrasite prozor i dajte zavjesi gotov izgled) ifunkcionalni (služe za podupiranje zavjesa i obično su nevidljivi iza tkanine).Također su važan element dizajna prozora (i sobe u cjelini).
zavjese . Njihova duljina može biti različita: do poda, neposredno iznad poda, do prozorske daske, odmah ispod prozorske daske. Za izradu zavjesa koriste se različite tkanine u gustoći, boji i uzorku, ovisno o njihovoj funkciji. Guste tkanine pružaju optičku, zvučnu i toplinsku izolaciju. Lagane, prozirne tkanine raspršuju sunčeve zrake, ublažavaju oštrinu osvjetljenja i daju prostoriji ugodan izgled.Često se u sobi prekrivenoj jednobojnim tapetama objese zavjese s uzorkom.
Prisutnost sitnih detalja i dodataka od velike je važnosti za izgled zavjesa: obrubi, vijenci, vezice (užad, spojnice, vrpce), kao i razne draperije.
Zavjese
- To su zavjese od neprozirnih tkanina. Oni su podizni i klizni.Zavjese
- to su zavjese od mekane tiskane ili prozirne tkanine, tila, mreže, čipke, koje se spuštaju na razne načine i slobodno.Zavjese
– zavjese na vratima i prozorima od neprozirne guste tkanine.Širina zavjesa određuje se ovisno o širini otvora prozora i gustoći tkanine. Zavjese od vrlo tankog materijala trebaju biti tri puta šire od prozora, one od debljeg materijala trebaju biti dvostruko veće, a one od najgušćeg materijala neka budu širi jedan i pol put.
Ukras iznad prozora ili vrata
- ovo je široki volan, traka od tkanine, čiji oblik treba odgovarati stilu zavjesa i interijeru.Zavjese mogu biti simetrične i asimetrične u odnosu na prozor.
– Koja svojstva treba imati tkanina od koje se izrađuju zavjese?
Mogućnosti dizajna prozora.
V. Praktičan rad
U ovoj fazi lekcije radimo s crno-bijelim karticama zadataka sa slikama skica prozora.
Potrebno je nacrtati i obojiti dizajn prozora.
Na kraju rada prezentacija najboljih radova prema sljedećim kriterijima:
izbor boja i ukrasnih rješenja, modeli zavjesaVI. Konsolidacija proučavanog materijala u obliku brze ankete
Razred je podijeljen u timove. Pitanja se redom postavljaju svakom timu. Ako nitko od njegovih članova ne zna odgovor, tada se pitanje prosljeđuje drugom timu. Rezultate brzinske ankete zabilježite na ploču u tablicu.
Navedite osnovne boje.
Prema kojim kriterijima se tonovi klasificiraju kao topli ili hladni?
Imenuj akromatske boje.
Kakav je interijer?
Kakav vizualni učinak ima svijetli, veliki uzorak na tapetama?
Koji uzorak odabrati ako želite da soba izgleda šire i više?
Kakav ćemo učinak postići ako prostoriju oblijepimo tapetama s uzorkom uskih okomitih linija?
Navedite osnovne zahtjeve za uređenje interijera.
Kako se zovu zavjese od neprozirne tkanine na prozorima?
Kako svijetle zavjese utječu na veličinu sobe? Što je s tamnim tonovima?
Kako se zovu zavjese na prozoru od mekane tiskane ili prozirne tkanine, tila, čipke, mreže, koje se spuštaju na različite načine i slobodno?
Kako se zovu zavjese na vratima od neprozirne guste tkanine?
Čemu služe?
Kako se zove niz ploča povezanih jedna s drugom tako da se mogu otvarati, propuštajući sunčevu svjetlost, i zatvarati. Izolacija sobe od ulice?
Koje kvalitete treba imati dizajner?
VII. Sažetak lekcije
Broji se broj točnih odgovora za svaki tim. Učitelj daje ocjene, vodi mini-intervju o tome jesu li informacije koje su učenici naučili na satu bile zanimljive, gdje to znanje mogu primijeniti u praksi i zahvaljuje djeci na njihovom produktivnom radu.
VIII. Domaća zadaća
Nacrtajte dizajn prozora u boji u svoju bilježnicu (
):1. tim - zajednička prostorija;
2. brigada – kuhinje;
3. brigada – “dječja”.
Razmislite o obrani svoje ideje.
Prezentacije:
Dnevna soba.
Dječja soba.
Spavaća soba.
Kuhinja (vidi
Kupaonica.
Cvijeće.
Književnost:
Tehnologija. Udžbenik za učenike 6. razreda, prir. V.D. Simonenko. – M. Vetana-Graf. 2004. godine.
Nastavni planovi za udžbenik “Tehnologija. 6. razred” (V.D. Simonenko). – Učitelj-AST. 2003. godine.
Tehnologija. Bilješke o lekcijama, izborni predmeti: razredi 5 – 9 (Sastavili L.P. Barylkina, S.E. Sokolova). – “5 za znanje” doo. 2006.
Zlatna kolekcija domaćice. Serija “U redu. Rostov n/a. (E. Zacepina). - "Feniks". 2003. godine.
CD “Galerija moderan interijer" “Novi DISK”. SoftCompass LLC, 2004.
Ciljevi lekcije:
Obrazovni: upoznati učenike s pojmovima interijera, zahtjevima interijera; ojačati svoje računalne vještine za stvaranje interijera;
Obrazovni: razvijati kod učenika Kreativne vještine, prostorno razmišljanje;
Obrazovni: pridonijeti formiranju estetskih kvaliteta pojedinca, informacijske kulture učenika.
Oprema: interaktivna ploča, računala sa softverom “3D program za uređenje namještaja”, dokument kamera.
1. Organizacijski trenutak.
Učitelj, nastavnik, profesor: Prema tematsko planiranje Proučavamo odjeljak „Tehnologija upravljanja kućom", u prethodnoj lekciji upoznali smo se s pojmovima „interijer", „unutarnji zahtjevi". Danas ćemo raditi praktičan rad „Stvaranje interijera dječje sobe". Ali naša lekcija neće teći sasvim normalno, pokušat ćemo spojiti vaše teorijsko znanje stečeno na satovima tehnologije i praktične vještine stečene na satovima informatike i ponovno stvoriti trodimenzionalnu i vizualnu sliku interijera dječje sobe.
2. Glavni dio.
Motivacija učenika
Formulacija problema
Učiteljski rad |
Studentski rad |
Upoznali smo se sa zahtjevima za interijer. Sada ćemo pokušati biti sigurni da razumijemo ove zahtjeve. |
Premalo svjetla |
Učvršćivanje materijala
Provjera domaće zadaće
Zagrijati se
Praktični rad
1) Izjava problema
Učitelj, nastavnik, profesor: Informacijska tehnologija omogućuje vam izradu skice ili trodimenzionalnog modela interijera pomoću posebnog kompjuterski program raspored namještaja. Na satu informatike naučili ste raditi u jednom od ovih programa dok ste proučavali temu "Rad s grafičkim uređivačem". Koristeći stečene vještine danas ćete završiti praktični rad „Skica dječje sobe“ u programu rasporeda namještaja.
2) Obavljanje praktičnog rada
Izrada rasporeda prostorija. Učenici crtaju sobu, vodeći računa o njezinoj veličini, položaju prozora i vrata. Rasporedite namještaj, odaberite Shema boja, rasvjeta i dekorativni elementi.